Бразилска „шок-терапија“ за Србија, Исланд без мака против Бахреин

Бразил со 24:22 ја победи Србија за да ги освои првите поени на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска, за речиси сигурно да ги уништи шансите на „орлите“ за втора рунда, додека во нашата група, Исланд без мака со 36:18 го совлада Бахреин за да потврди дека ќе биде најголемата пречка на Македонија за пласман понатаму.

Бразилците почнаа „фуриозно“ и имаа предност од 10:5 по неполни 20 минути игра, предност која ја сочуваа и на полувремето (11:14). Во второто полувреме, голманот на Вардар, Дејан Милосављев со неколку одбрани ги врати Србите во игра, за во драматичниот финиш, Србите да се вратат од 19:22 на 21:22, меѓутоа на крајот победата отиде кај јужноамериканците. Толедо со пет гола беше најдобар кај победниците, додека Радивојевиќ и Марсениќ имаа исто толку голови за Србија.

Исланд јасно стави на знаење дека оди на втора рунда на Мундијалот, откако со 38:16 го „збриша“ Бахреин за први поени на шампионатот по поразите од Шпанија и од Хрватска. Арнор Гунарсон беше фантастичен со осум голови, додека пет имаше Гудмундсон.