Целје го крена трофејот на „Струга 2018“

Словенечкиот Целје е победник на традицоналниот турнир во Струга, откако со 25:24 го совлада романскиот Констанца, предводен од поранешниот македонски селектор, Звонко Шундовски.

Третото место во Струга го освои францускиот Тулуз по победата над српскиот Железничар од 32:24, по што следуваат Алингсас, Бешкиташ и двата македонски клубови, Еурофарм Работник и домаќинот Струга. Алгинсас со 29:22 го победи Бешикташ, а Еурофарм со 33:26 Струга.

Во првата посета на Струга на 46-тото издание на ракометниот турнир, Целје на тренерот Бранко Тамше немаше ниту еден пораз и заслужено си одат дома со трофејот. Констанца имаше предност од 13:11 во првото полувреме, меѓутоа второто полувреме му припадна на словенечкиот тим за импресивна победа. Даниел Душебаев имаше четири гола за Целје, додека Зоран Николиќ беше најефикасен за Целје со шест погодоци.