Top Sport

Црна Гора направи сензација, ја победи Франција и освои бронза на ЕП

Ракометарките на Црна Гора со фантастична игра успеаја да го победат олимпискиот првак Франција со 27:25 и го освоија третото место и бронзениот медал на Европското првенство. Со фанатична пожртвуваност и цврста игра во одбраната, тие беа на прагот на победа и во регуларниот тек, но Франција се избори за продолженија со седмерец по истекот на времето (22:22).

dobivaj vesti na viber

Во дополнителниот период, Црногорките сепак успеаја да го совладаат големиот ривал и да освојат историски бронзен медал.

Ѓурѓина Јауковиќ и Јованка Радичевиќ постигнаа по шест гола во победничката селекција.

Во финалето на Европското првенство, од 20.30 часот, во Љубљана се среќаваат Норвешка и Данска.

Scroll to Top