Top Sport

Црногорецот Анѓелиќ ќе дојде во Вардар

Црногорскиот репрезентативец Божо Анѓелиќ (30), од наредната сезона ќе го носи дресот на Вардар. Средниот бек во Вардар доаѓа од Ференцварош, чии бои ги брани од 2018 година.

dobivaj vesti na viber

Вардар и Анџелиќ потпишале едно годишен договор, со можност тој да биде продолжен на уште една година.
Црногорецот е второто засилување во тимот за следната сезона, по Словенецот Нејц Цехте кој доаѓа од Бундеслигата.

Анџелиќ е актуелен репрезентативец на Црна Гора и има повеќе од 60 настапи за репрезентацијата и над 100 постигнати гола. Беше дел од последните четири Европски првенства на неговата репрезентација, во 2016, 2018, 2020 и 2022 година. Настапи на последното ЕП во Унгарија каде за Црна Гора постигна 20 гола, најмногу против Македонија и против Исланд, по шест.

Во кариера Анџелиќ има настапувано за тимот на Црвена Звезда, Малме, Чеглед и Металург, а потоа замина во Ференцварош.

bắt cầu xóc đĩa go88 auto tài xỉu go88 go88 quốc tế

hướng dẫn rút tiền sunwin

Scroll to Top