Top Sport

Данецот Ларс Валтер е нов тренер на Еурофарм Пелистер

Македонскиот ракометен вицепрвак Еурофарм Пелистер за нов тренер го назначи Ларс Валтер. 56-годишниот стручњак од Данска потпиша двегодишен договор и официјално ќе биде претставен по неговото доаѓање во Битола пред стартот на подготовките.

dobivaj vesti na viber

Валтер има долгогодишно искуство и многу трофеи во тренерската кариера. Тој во Македонија доаѓа од Полска, каде го водеше тимот на Азоти Пулави, а претходно беше предводник на Фленсбург, Порто, Кадетен Шафхаузен, Висла Плок, Баја Маре, Горење, Емсдетен, Хилдехајм, Конверсано и данските екипи Роар Роскилде, Есбјерг и Вирум.

Со Висла беше шампион на Полска, со Баја Маре го освои романското првенство, двапати триумфираше во шампионатот на Швајцарија со Кадетен Шафхаузен, а има забележителни резултати и во евро-куповите, каде играше во нокаут фазата на Лигата на шампионите со Висла и Горење. Во 2011 и 2012 година е прогласен за тренер на годината во Полска.

Претходно како ракометар Ларс Валтер ги носел дресовите на Алборг и на Брондеслев во Данска, на Нордхорн и на Емден во Германија, на Маритимо и на Спортинг во Португалија и на Акуреји во Исланд.

go88 máy chủ ở đầu play go88 fun go88 quay hu

sunwin android sunwin đăng ký download game sunwin

Scroll to Top