Top Sport

Рајковиќ: Мојот сон беше еден ден да работам во клуб на нивото на ЦСКА Москва

Македонскиот кошаркарски стратег Емил Рајковиќ денеска ја има промовицијата како нов тренер на осумкратниот европски шампион ЦСКА Москва.

dobivaj vesti na viber

„Да се биде тренер на ЦСКА Москва е голема чест, но и одговорност. Би рекол дека за мене е и награда за сè што сум постигнал досега. На фановите сакам да им порачам дека сум среќен што пристигнав тука, а иако нема да играме во Евролигата, сепак очекувам возбудувања во ВТБ-лигата. Главна цел ќе ни биде агресивна одбрана, но и брзи напади. Мислам дека ќе биде интересно за навивачите, но и корисно за клубот. Мој сон во тренерската кариера беше да работам во клуб на нивото на ЦСКА. Сега, кога таа цел е остварена, не е само да поминам одовде, туку да останам колку е можно повеќе, да постигнеме заеднички успеси и да имаме добра атмосфера во тимот“, изјави Емил Рајковиќ.

Не доаѓа секој ден понуда од еден од најдобрите европски клубови, но вели дека жртва секогаш е семејството.

„Одлуката беше тешка само од приватен аспект. Моите ќерки учат во училиште во Скопје и имаат другари таму. Сопругата веројатно ќе дојде во текот на сезоната, но сега е потешко од порано бидејќи девојчињата се повозрасни, тешко им паѓа постојаната преселба, а порано живеевме и во Полска, во Казахстан“, истакна Рајковиќ.

hướng dẫn tải go88 về iphone go88 b29 bài go88

https://sunwin.gg/

Scroll to Top