Top Sport

Денес ќе се знае противникот на македонските ракометари во баражот за СП

Во Келн денес околу 14 часот ќе бидат извлечени двојките за баражите за Светското првенство во 2025 година. Во групата носители е и македонската репрезентација.

Домаќините на Мундијалот, Хрватска, Данска и Норвешка се квалификуваа директно за Светското првенство. Исто така и Франција (финалист), како и Германија и Шведска (ќе бидат трето и четвртопласирани) изборија настап на СП 2025.

Останатите 11 места ќе се решаваат преку натпреварите од плеј-офот за квалификациите за Европа.

Во групата носители се: Словенија, Унгарија, Португалија, Австрија, Исланд, Холандија, Шпанија, Црна Гора, Чешка, Полска и Македонија.

Групата не-носители ја сочинуваат: Грузија, Србија, Фарските Острови, Швајцарија, Романија, Грција, Босна и Херцеговина и четирите селекции од квалификациската фаза на Светското првенство за мажи на ИХФ 2025 година. Украина или Естонија, Финска или Литванија, Белгија или Италија и Словачка или Израел. Тие четири тима ќе бидат познати на 17 март.

Плејоф-пресметките се закажани за 8 и 12 мај.

Scroll to Top