Top Sport

Двоцифрен пораз на Еурофарм Работник во Лисабон

Ракометарите на Еурофарм Работник го доживеаја најтешкиот пораз од почетокот на сезоната во Лигата на шампионите. Вечерва во Лисабон, Спортинг го победи македонскиот вице-првак со 36:26 (17:11).
Играчите на Стевче Алушевски беа во натпреварот до резултатот 6:6, потоа Спортинг со серија 12:2 обезбеди комотна позиција за остатокот од натпреварот.

Најефикасни кај Еурофарм беа Остроушко и Јотиќ со по осум гола, а се истакна и голманот Митрвски со 13 интервенции. На спротивната страна Роча постигна седум, а Руесга шест гола.

Во наредното коло Еурофарм ќе ја пречека екипата на Савехов на 17 ноември.

 

фото/facebook.com/rkeurofarmrabotnik

Scroll to Top