Еурофарм Пелистер разочара и со пораз од Мотор ја заврши европската одисеја

Ракометарите на Еурофарм Пелистер разочараа во клучниот натпревар во групната фаза од Европската лига на ЕХФ откако загубија на домашен терен од Мотор Запорожје со 25:27. Македонскиот вицепрвак со тоа го заокружи настапот во Европа и нема да игра во нокаут фазата. Мотор Запорожје продолжува понатаму со дуел против Нексе.

Тимот на Ларс Валтер не можеше да пронајде вистински ритам во играта, а тоа гостите знаеја да го искористат и на полувреме обезбедија два гола предност (13:15).

Единствениот кој имаше решение за одбраната на Мотор беше Танкоски, но немаше поддршка од соиграчите.

Во 40. минута, Танкоски стрелаше за израмнување (19:19), но потоа битолскиот тим повторно дозволи Мотор да се одлечи и да поведе со 19:21.

Во последната минута „пелистерци“ имаа напад за реми и за пласман во осминафиналето, тренерот Ларс Валтер повика тајмаут, но завршниот удар на капитенот Радовиќ не беше прецизен. Мотор тоа го казни и во последните мигови стигна до конечни 25:27, за триумф и за пласман во нокаут фазата.