Top Sport

Барселона има огромен проблем кога не игра Педри

Отсуството на Педри од составот на Барселона е предуслов за сериозните проблеми кои се појавија за тимот на Чави Ернандез во последните две седмици. Играчот од средниот ред речиси сигурно нема да се врати на терените пред средината на март.

Играчот од средниот ред моментно е повреден, а „Опта“ истакнува дека кога младиот Шпанец бил во тимот на Чави за натпревар од Ла Лига, Барселона освоила 90% од можните бодови. Тоа е 84 од можните 93 поени (27 победи/3 нерешени/1 пораз).

Во исто време, кога Педри не настапил на натпреварите во Ла Лига, стапката на успех на Барса паѓа на само 57% освоени поени – 31 од 54 можни (9 победи/4 нерешени/5 порази).

Scroll to Top