Top Sport

Фленсбург ја одбранија титулата во Бундес лигата

Ракометарите на Фленсбург ја одбранија титулата во Бундес лигата. Фленсбург, во последното коло забележаа победа над Бергишер и ја освоија третата титула во клупската историја. Претходно Фленсбург биле шампиони во 2004 и 2018 година.

Фленсбург и Кил до последното коло водеа борба за титулата. Кил славеа над Хановер 30:26, а Фленсбург беа сигурни против Бергишер 27:24.

Готфридсон со шест, Ред шет, а Захариенсен четири гола за Фленсбург.

Scroll to Top