Top Sport

Германија победа ја дели од место во полуфиналето

Германија ја победи Унгарија со 35:28 (18:17) и дојде на чекор до пласман во полуфиналето на Европското првенство. Место меѓу најдобрите четири екипи веќе обезбедија Данска, Шведска и Франција.

Најефикасни кај Германија беа Костер со осум гола, Гола, Хафнер, Хајман, Колбахер и Штајнарјт со по четири гола. Кај Унгарија Роста и Анчин постигнаа по шест гола, Бодо четири.

Последната пречка на патот до полуфиналето на Германците ќе им биде Хрватска на 24 јануари..

Германија мора да победи, бидејќи има бод повеќе од Унгарија и Австрија. Унгарија игра против Франција, а Австрија против Исланд.

Во групата 1, Франција е секако прва, а во групата 2, Данска од првото и Шведска од второто место, без разлика на епилогот од дуелите закажани за 23 јануари, ги чекаат своите ривали во полуфиналето.

Scroll to Top