Top Sport

Голманот на Магдебург позитивен на допинг

Никола Портнер (30). голманот на Магдебург падна на допинг тестот, поради што додека случајот не добие разрешница не може да се занимава со ракометот, па дури и да присуствува на тренинзите на тимот.

Како што изјави неговиот адвокат Рајнер Тарек Черкех, во крвта на швајцарскиот ракометар биле пронајдени траги од метамфетамин, поради што тој бил исфрлен од спортот барем до крајот на постапката.

Портнер се огласи на социјалните мрежи и ја изрази својата намера да ја докаже својата невиност.

„Бев длабоко шокиран од оваа информација. Ме информираа дека еден од моите тестови покажал „ненормален аналитички резултат“ и дека поради ова е поведена постапка. Ќе направам се што е во моја моќ да покажам дека не сум прекршил ниту еден правилата за анти-допинг и дека секогаш сум постапувал во согласност со вредностите на спортот и ќе продолжам да го правам тоа и во иднина“, напиша Портнер.

Никола е син на поранешниот југословенски репрезентативец Златко, кој освои злато на Светското првенство во Швајцарија во 1986 година и бронза на Олимписките игри во Сеул во 1988 година, а беше дел од тимот што беше четврти на СП 1990 година.

Тој беше дел од славната генерација на Металопластика, со која два пати го освојуваше Купот на шампионите (1985 и 1986 година). Златко ненадејно почина во септември 2020 година на 59-годишна возраст во Швајцарија.

Scroll to Top