Хрватите во второто полувреме ја „скршија“ Ангола

Хрватската ракометна репрезентација, која има улога на еден од фаворитите на Светското првенство во Египет, втор меч едноподруго се наоѓа во ситуација да се мачи со реално послаб противник, откако им беше потребно добро второ полувреме за 28:20 победа над Ангола.

По сензационалното реми со Јапонија во првото коло, во кое Хрватите се спасуваа од пораз, европскиот вицешампион се намачи и со претпоследната репрезентација од минатиот Мундијал, водејќи со само гол разлика по првите 30 минути пред, сепак, во второто полувреме да стигне до победа со високи +8.

Бразил по ремито со Шпанија, повторно дозволи во второто полувреме Тунис да се доближи и на крајот да извлече 32:32 реми, додека Аргентина се пласираше во втората рунда со 24:21 победа над Бахреин.