Пари Сен-Жермен на Раул Гонзалес имаше предност од шест гола во второто полувреме, но на крајот беше „урнат“ од Жоан Канелјас и Пик Сегед, кои со 32:29 победата на домашен терен го обезбеди второто место во групата А во Лигата на шампионите.

ПСЖ го доби дуелот на домашен терен со 30:25, и на гостувањето со реми ќе го обезбедеше второто место. Работите одеа добро за францускиот клуб, кој на полувреме имаше три предност (18:15) во 36. минута од мечот дури шест поени (16:22), пред унгарскиот тим повторно со помош на домашната публика да направи пресврт.

Поранешниот вардарец, Жоан Канелјас беше најзаслужниот за оваа победа со 10 гола, од кои три во самиот финиш на мечот кога се одлучуваше победникот. Марио Шоштариќ имаше шест гола, а пет уште еден ексракометар на Вардар, Хорхе Македа. За ПСЖ, Недим Рамили имаше шест гола, а Сандер Сагосен пет.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ГРУПА А

Алборг – Целје 28:24 (13:9)

Пик Сегед – Пари Сен-Жермен 32:29 (15:18)

Табела: 1.Барселона 22, 2.Пик Сегед 18, 3.ПСЖ 18, 4.Алборг 13, 5.Флензбург 11, 6.Целје 6, 7.Елверум 3, 8.ППД Загреб 3.