Top Sport

Кил и Барса убедливи на стартот на новата сезона во ЛШ

Кил и Барселона веднаш покажаа дека ќе се меѓу фаворитите за титулата во ракометната Лига на шампиони со убедливи победи во првото коло од елитното европско натпреварување, во кое за првпат по подолго време го нема македонскиот Вардар.

dobivaj vesti na viber

Барселона започна лошо против Пик Сегед, дозволувајќи унгарскиот тим да има предност од еден гол (15:14), но и покрај лошата дисциплина (пет исклучувања) не дозволија изненадување и стигнаа до 35:28 гостинска победа.

Кил, пак, покажа „заби“ против Елверум, победувајќи со големи 10 гола разлика (36:26). И без Сандер Сагосен, бундеслигашот водеше од стартот до финишт на мечот предводен од Харалд Реинкинд (6 гола) и Патрик Винцек и Никлас Екберг (по 5 гола).

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ
ГРУПА А
ППД Загреб – ГОГ 20.45 ч.
ГРУПА Б
Кил – Елверум 36:26 (17:13)
Пик Сегед – Барселона 28:35 (15:14)
Кјелце – Нант 20.45 ч.

Link with us
Game bài đổi thưởng
Scroll to Top