Top Sport

Кјелце пак го растури Монпелје за пласман на Ф4

Кјелце по три сезони се врати на Фајнал фор турнирот во ЕХФ Лигата на шампионите, откако и во реваншот беа убедливи против Монпелје, победувајќи ги со 30:22 (15:8) пред домашна публика, за да се приклучат на Веспрем на завршницата на елитното европско натпреварување.

dobivaj vesti na viber

Исходот не беше неизвесен ниту пред стартот, откако полскиот клуб стигна до 31:28 победа на гости во Франција, за целосно да доминираат и дома, правејќи разлика од седум гола на полувреме (15:8) за да избегнат било каква можност за камбек.

Белорусинот Арцем Каралек беше најефикасен за Кјелце со 7 гола, додека по четири уфрлија Никола Турна, Дилан Нахи и Аркадијуш Морито, додека за гостите Жулиен Бос даде 8 гола.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1/4 ФИНАЛЕ

Алборг – Веспрем 31:30 (20:21), прв меч 29:36

Кјелце – Монпелје 30:22 (15:8), прв меч 31:28

Кил – Пари Сен-Жермен утре, прв меч 30:30

Барселона – Флензбург утре, прв меч 29:33

hách go88

otp sunwin

Scroll to Top