ЛШ: Барса лесно во Украина, Кил го „растури“ Загреб

Кил имаше супериорна 31:21 победа на гостувањето кај ППД Загреб, додека Барселона исто така без проблеми стигна до гостинска победа кај Мотор Запорожје (25:30), за комплетирање на натпреварите од првото коло од ЕХФ Лигата на шампионите во групата Б.

Во „Арена Загреб“, бундеслигашот покажа дека не се шегува уште во првото полувреме, кога дозволи домаќините да постигнат само шест гола, за потоа во второто полувреме да го „доврши“ противникот. Сандер Сагосен со седум гола и Никлас Екберг со шест гола беа лидери кај Кил, додека кај „плинарите“, Филип Вистороп имаше шест гола.

За Каталонците, блесна Алекс Гомез со 10 постигнати голови, Лука Циндриќ постигна пет, а за Запорожје, Аиденас Маласинскас имаше седум гола.