Top Sport

ЛШ: Нант убедливи против Сегед, драма меѓу ГОГ и Динамо

По тешкиот пораз од Кјелце во првото коло, Нант ја забележа првата победа во новата сезона во Лигата на шампиони на ЕХФ, доминирајќи над Пик Сегед за 35:30 победа, додека Динамо Букурешт со импресивен камбек стигна до 38:38 реми на гостувањето кај данскиот ГОГ

Во израмнетото прво полувреме, Нант успеа да дојде до предност од два гола, по што во второто, предводени од десетте гола на Валеро Ривера стигнаа до убедлива победа. Линус Персон додаде 5 гола за францускиот тим, додека за Сегед најефикасен беше Богдан Радивојевиќ со 9 постигнати гола.

Во Данска пак, романскиот Динамо покажа дека е мајстор на враќање во игра. Во првото полувреме, домаќините имаа предност од четири гола, за на полувреме Динамо да се врати за 21:20 негатива, додека во второто губеа со шест гола (27:21), за да се вратат за заслужен поен. Андриј Анименко беше најефикасен за гостите со седум гола, Лазар Кукиќ имаше шест, додека за ГОГ, Симон Питлик и Емил Мадсен имаа по девет гола.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 2.КОЛО

ГРУПА А
ГОГ – Динамо Букурешт 38:38 (21:20)
Магдебург – ППД Загреб 20.45 ч.

Standings provided by SofaScore

ГРУПА Ц
Нант – Пик Сегед 35:30 (17:15)
Барселона – Кјелце 20.45 ч.

Standings provided by SofaScore

Scroll to Top