ЛШ: ПСЖ се „израмни“ со Барса, Загреб со прва победа

Пари Сен-Жермен на поранешниот македонски селектор, Раул Гонзалес, се израмни со Барселона на врвот во групата А во Лигата на шампионите по победата од 32:29 на гости кај Алборг, додека Пик Сегед го „заддржа“ темпото со водечката двојка со импресивна 34:22 победа на гости кај Целје во Словенија.

ПСЖ имаше предност од три гола на полувреме, но победата не ја обезбеди до последните пет минути од мечот. Сандер Сагосен и Микел Хансен постигнаа по седум гола за гостите, а Лука Карабатиќ додаде пет гола. За Алборг, Магнус Јенсен беше најефикасен со шест гола.

Поранешните европски шампиони, ППД Загреб пак, конечно, успеаја да стигнат до првата победа во ЛШ оваа сезона, откако со 30:27 ги победија Елверум во дуел на двете последнопласирани екипи. Со победата, „плинарите“ на Веселин Вујовиќ останаа во игра за пласман во осминафиналето на ЛШ.