Нема „стој“ за Вардар – победа над Војводина еден ден по меч од ЛШ!

Само 24 часа по важниот дуел од ЕХФ Лигата на шампионите, ракометарите на Вардар мораа да ја „одработат“ задачата и во СЕХА-лигата, пречекувајќи го во Скопје, српскиот тим на Војводина за да стигнат до својата петта победа во шест меча во регионалното натпреварување, овојпат со 26:23 (11:11)  обезбедена во последните минути од мечот.

Неверојатниот распоред на натпреварувањата, го примора тренерот Едуард Кокшаров да калкулира со своите ракометари и во исто време да не го намали значењето на СЕХА-лигата, како што прават некои други клубови, како Веспрем.

Мечот започна доста израмнето, и дури по 20-тата минута од првото полувреме, Вардар успеа да се одвои на четири гола разлика (10:6), но гостите успеаја на полувремето да извлечат нерешен резултат (11:11).

И во второто полувреме, Вардар не успеа да се наметне и дури дозволи Војводина да води со +2 (13:15 во 36. минута од мечот), пред да направат пресврт и на 10 минути пред крајот да имаат два гола предност (22:20).

Сташ Скубе беше најефикасен за „црвено-црните“ со седум постигнати голови, шест додаде Димитар Димитриовски, додека стандардниот Иван Чупиќ уфрли пет. За гостите Страхиња Станковиќ беше најдобар стрелец со шест гола.