Top Sport

Невозможна мисија! Македонија во група со Германија, Франција и Швајцарија на ЕП 2024

Македонската ракометна репрезентација немаше многу среќа на ждрепката за групите на Европското првенство во Германија во 2024 година, добивајќи го домаќинот Германија, еден од фаворитите за златото, Франција и Швајцарија.

Тимот на Кирил Лазаров во својот деветти настап на континенталниот шампионат, кој на програма е од 10 до 28 јануари, своите натпревари ќе ги игра во Берлин, а за пламсан во главната фаза ќе биде потребно освојување на едно од првите две места.

ГРУПА А
Франција
Германија
Македонија
Швајцарија

ГРУПА Б
Шпанија
Австрија
Хрватска
Романија

ГРУПА Ц
Исланд
Унгарија
Србија
Црна Гора

ГРУПА Д
Норвешка
Словенија
Полска
Фарски Острови

ГРУПА Е
Шведска
Холандија
Босна и Херцеговина
Грузија

ГРУПА Ф
Данска
Португалија
Чешка
Грција

Scroll to Top