Норвежаните останаа со совршен скор и со „резервен“ состав (видео)

Норвешка ја потврди доминацијата во групната фаза на Европското првенство во ракомет, забележувајќи ја осмата победа во исто толку меча со 33:30 триумфот над Словенија, која, сепак, е во полуфиналето откако претходно Португалците ја шокираа Унгарија.

Полуфиналето ќе биде сосема интересно – Норвешка против Хрватска и Словенија против Шпанија, додека Германија и Португалија ќе играат олимписки квалификации.

Норвежаните имаа одличен старт на мечот и направи предност од три  разлика (7:4), меѓутоа упорниот тим на Љубомир Врањеш успеа да остане во игра и на крајот на полувремето, „викинзите“ имаа само гол предност (14:13). Во второто полувреме, Норвешка беше далеку подобра и ја зголеми предноста повторно на пет гола, пред во интересен финиш Словенците да се доближат, но не доволно за пресврт.

Кевин Гуликсон со седум гола и Сандер Оверјордет со пет гола беа најефикасни за Норвешка, додека кај Словенија се покажа Нејт Цехте со пет гола.

Вториот меч, овојпат од групата 1, помеѓу Белорусија и Австрија немаше резултатско значење, па донесе брз ракомет со многу голови за на крај да заврши 36:36.