Top Sport

Погледнете ја ВАР драмата помеѓу Португалија и Бразил

Бразил успеа да стигне до драматично 28:28 реми со Португалија иако на три минути пред крајот губеа со два гола разлика, а во последните секунди примија гол за 28:27 предност на ривалите за мечот да заврши вака.

Но, судиите по проверката на ВАР системот решија дека постои фаул од Боргес и досудија пенал за Бразил за неверојатно реми. Инаку мечот беше полн со пресврти – откако Португалија имаше водство во поголемиот дел од првото полувреме, во второто следуваше резултатска „клацкалка“ – Бразилците поведоа со два разлика, за во финишот на мечот Португалците да заиграат подобро.

Словенците, пак, без многу проблеми го „прегазија“ Иран со 38:21 во првиот меч од првата група.

СП ПОЛСКА/ШВЕДСКА, 2.РУНДА
ГРУПА 1
Иран – Словенија 21:38 (9:20)
Франција – Црна Гора 18.00 ч.
Шпанија – Полска 20.30 ч.
ГРУПА 2
Португалија – Бразил 28:27 (12:11)
Кабо Верде – Ислаанд 18.00 ч.
Шведска – Унгарија 20.30 ч.

ПРЕЗИДЕНТС КУП, ГРУПА 1
Чиле – Саудиска Арабија 26:23 (12:13)
Уругвај – Јужна Кореја 18.00 ч.

Scroll to Top