ППД Загреб пропушти +6 на полувреме, Веспрем се израмни со Вардар со петта СЕХА титула

Веспрем губеше до последните минута и пол од СЕХА финалето во Задар, за да го комплетира пресвртот со 32:30 (13:19) победа над ППД Загреб со двата гола на Расмус Лауге Шмит и да ја освои својата петта титула од регионалното натпреварување, израмнувајќи се со РК Вардар.

Почетокот на мечот не ветуваше ваков исход, откако во фантастично прво полувреме, предводени со четирите гола на Звонимир Срна и трите пенали на Иван Чупиќ, ППД Загреб имаа шест гола предност на полувреме. Иако се очекуваше дека Веспрем ќе направи брз камбек, Загреб остана стабилен и имаше четири гола предност (23:19) на 15 минути пред крајот. На четири минути пред крајот Чупиќ им донесе предност од 30:29, пред Срна да ги остави соиграчите на цедило добивајќи исклучување, а Кентин Мае и Лауге да ја обезбедат победата.

Јахја Омар заврши со 7 гола за Веспрем, додека Лауге, Мае и Штрлек завршија со по 5 гола. За Загреб, Чупиќ имаше 8 гола, Срна 6, а Тимур Дибиров скромни 4 гола.