Top Sport

ПСЖ го изддржа камбекот на Флензбург

Пари Сен-Жермен ја забележа својата четврта победа во последните пет меча во ЕХФ Лигата на шампионите, триумфирајќи со 33:30 против Флензбург во второто вечерно дерби.

По израмнетиот старт, ПСЖ имаше 5-0 серија за од 4:4 да поведе со 9:4, предност која потоа ја оддржуваа до последните 10 минути од мечот, кога Флензбург успеа да се врати на само гол разлика (31:30), пред тимот на Раул Гонзалес да ја запечати победата. Дали таа ќе биде доволна да се стигне до првите две места кои директно носат во четврт-финалето, останува да се види.

Лук Стеинс имаше 7 гола за ПСЖ, а по пет дадоа Микел Хансен, Камил Сипжак и поранешниот вардарец, Даинис Криштопанс. Од другата страна, Франц Земпер заврши со 7 гола, а Хампус Ване со 5.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ

ГРУПА А

Пик Сегед – Мешков Брест 28:26 (16:14)

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Б

Порто – Динамо Букурешт  31:32 (12:12)

Пари Сен-Жермен – Флензбург 33:30 (17:13)

Standings provided by SofaScore LiveScore

Scroll to Top