Top Sport

Русинките со турбо-второ полувреме влегоа во финалето (видео)

Русија е првиот финалист на Европското првенство во ракомет во Франција, откако со фантастично второ полувреме ја победија ослабената Романија со 28:22  и сега го чекаат противникот во финалето од вечерниот дуел меѓу Холандија и домаќинот Франција.

Романките беа без најдобриот стрелец во историјата на Европските шампионати, Кристина Неагу, која ја очекува подолга пауза откако се повреди во натпреварите по групи, и успеаја да бидат еднаков противник во првото полувреме, кое Русија го доби само со еден гол разлика (16:15).

Меѓутоа, на почетокот на второто полувреме, Русинките направија серија од 6:2, по која ја преземаа контролата на мечот и се пласираа во финалето, каде што ќе ја бркаат својата прва европска титула.

Ана Вјахирева повторно беше „моторот“ на „зборнаја“, со неверојатни 13 голови од 17 обиди, а Ана Сен додаде четири гола. За Романија, Ана-Марија Драгут беше најефикасна со само четири гола.

ЕП ФРАНЦИЈА 2018, ПОЛУФИНАЛЕ

Русија – Романија 28:22 (16:15)

Холандија – Франција 21.00 ч.

Scroll to Top