Татран Прешов успеаја да стигнат до тесна 29:28 победа на гостувањето кај ППД Загреб за да ја заврши регуларната СЕХА сезона со победа, но без плеј-оф, и во исто време да осигура „плинарите“ во четврт-финалето на регионалното натпреварување да играат со своите национални ривали Нексе од Нашице, додека Вардар ќе игра против домаќинот Мешков Брест на Фајнал фор турирот во Белорусија.

Домаќините имаа подобар старт на мечот, но гостите ги одржуваше во живот Бруно Буторац за на полувреме да се оди со 16:15 предност за ППД Загреб. Разликата на Загреб стигна до три гола во текот на второто полувреме, пред во интересен финиш, Доминик Крок да го постигне победничкиот гол за словачкиот тим.

СЕХА ЛИГА

Нексе – Мешков Брест 26:29 (17:17)

ППД Загреб – Татран Прешов 28:29 (16:15)