Top Sport

Шпанците пресилни за Словенија, на „мегдан“ со Хрватска за европското злато (видео)

Шпанија во недела ќе ја брани европската ракометна титула, откако во полуфиналето во „Теле2 арената“ во Стокхолм со 34:32 релативно лесно ја поминаа Словенија и сега ќе се соочат со инспирираните Хрвати, кои по драматични продолженија беа подобри од Норвешка.

За разлика од претходната ракометна драма во режија на Хрватска и Норвешка, текот на второто полуфинале беше релативно еднонасочно. Словенците први поведоа со 2:0, и се држеа рамноправно до 7:7, пред во средината на првото полувреме, Шпанците да влезат во шутерска серија и да направат предност од пет гола на полувреме (20:15).

Тимот на Љубомир Врањеш не се предаде и со тешка битка успеа да се доближи на три разлика на 20-тина минути пред крајот (26:23), а стана интересно кога Словенците дојдоа и на гол-разлика (33:32), пред поранешниот вардарец, Алекс Душебаев да стави точка со гол за конечни 34:32.

Душебаев, заедно со Раул Ентрериос и Анхел Фернандез беа најефикасни за фуријата со по шест гола, додека за „змајчеки“, седум даде Јуре Доленец, а шест имаше Блаж Јанц.

Scroll to Top