Top Sport

Словенечките ракометари демантираат дека Вујо им барал пари

По написите во словенечките медиуми дека Веселин Вујовиќ додека бил селектор на Словенија им барал на ракометарите по 300 евра за да играат покер, во официјално соопштение ракометарите ги демантираат шпекулациите како „злонамерни“.

„Се работи за смешни вести и категорички ги отфрламе. Тврдењата дека игравме покер за да купиме место во репрезентацијата се навредливи, злонамерни и невистинити. Ракометарите беа свесни дека не пружаа најдобри партии последните година и пол и затоа дојде и одлуката за промена на тренерот од страна на Словенечкиот ракометен сојуз. Играчите не ги наметнаа, ниту ги извршија тие промени“, се вели во соопштението.

Тие исто така му се заблагодарија на Вујовиќ за соработката.

„Чувствуваме дека многумина сакаат да има конфликт меѓу ракометарите и поранешниот тренер, но тоа нема да се случи. Му благодариме на господинот Вујовиќ за остварените резултати во последните четири и пол години и му посакуваме среќа во кариерата. Заедно се веселевме на Олимпијадата во Рио и на првенството во Париз“, се додава во известувањето.

Словенците тврдат: Вујовиќ им земал по 300 евра на ракометарите за да играат покер!

Scroll to Top