Вардар е „машина“ – два дена по победата над Мотор го „прегази“ Татран

Само 48 часа откако триумфираше на тешкото гостување кај Мотор Запорожје во Украина во меч до Лигата на шампионите, европскиот шампион Вардар ја одработе својата задача и во меч од СЕХА лигата, доминирајќи над Татран Прешов на гости за 29:22 (10:8) победа.

Ниту уморот не можеше да ги сопре Вардар, кои имаа одличен почеток за водство од 5:2 по 13 минути игра, за на полувреме да отидат со два предност (10:8). Оваа предност значително се зголеми во текот на второто полувреме, кога достигна и 10 разлика (23:13, 27:17), пред домаќините да ја направат разликата поприфатлива.

Тимур Дибиров повторно беше најдобар стрелец за Вардар во меч од СЕХА лигата, со пет постигнати голови, додека по четири гола имаа неговите руски сонародници, Сергеј Горбок и Данил Шишкарев.