Вардар го „скрши“ малерот, на крајот до победа над Елверум

Со одличен камбек во последните неколку минути од мечот, Вардар ја забележи втората победа во ЕХФ Лигата на шампионите, овојпат со 34:32 над норвешкиот Елверум, истиот тим со кој пред неколку дена им избега победата во последните секунди од мечот. Ова е прва победа за двократниот европски шампион во ЛШ од далечниот октомври, откако многу мечеви им беа одложени или откажани поради КОВИД-19.

Елверум имаше предност од три гола на полувреме (20:17), но Вардар по десетина минути успеа да израмни, по што во интересна завршница да стигне до победа со што го прати Елверум на последното место на табелата во групата А со 5 поени, еден помалку од „црвено-црните“.

Тимур Дибиров беше најдобар со 9 постигнати голови, додека Гоце Георгиевски додаде шест гола.