Вардарки со „царска“ игра во Фајнал фор на Лигата на шампионите

Во тоа што беше најавен како последен меч на сегашниот состав на ЖРК Вардар пред домашната публика во СЦ „Јане Сандански“, минатогодишните европски вице-шампиони без мака го „демонтираа“ данскиот Митјиланд  со 32:25 и се пласираа во завршницата на елитното натпреварување во Будимпешта, каде што ќе се надеваат дека ќе го освојат трофејот кој толку долго го посакуваат.

Во првиот натпревар, Вардар веќе имаше предност од еден гол (25:24), но во Скопје „црвено-црните“ ја покажаа својата вистинска сила и тоа колку се подобар тим од данските противнички. Вардар водеше од почеток до крајот на натпреварот, а посебно импресивен беше почетокот на второто полувреме, кога публиката беше почестена со фантастична серија од 8:0 за да се стави крај на било какви надежи дека Данките можат да изненадат по 17:12 предноста на полувреме.

Андреа Лекиќ беше најдобра во тимот на Вардар со седум голови, додека пет додаде Андреа Пенезиќ, додека кај гостинките Вероника Кристијансен беше убедливо најдобрата ракометарка со девет голови.

Покрај Вардар, на Фајнал 4 турнирот во Будимпешта првпат во историјата се пласираше и рускиот Ростов по убедливата 33:22 победа над Ференцварош (кои ги победија и на гости со 31:29). Унгарскиот гигант Ѓер го пречекува Будуќност со +6 од првиот натпревар (26:20) и речиси сигурно е вториот противник на Вардар, додека утре Мец игра со ЧСМ Букурешт, кој во Романија победи со 34:21.