Top Sport

За МВП на ЕП немаше место во идеалниот тим на шампионатот

Францускиот репрезентативец, Недим Ремили го доби признанието за најкорисен играч (МВП) на Европското првенство во Германија. Ремили со Франција го освои златниот медал, по победата над Данска 33:31.

Ремили е третиот француски репрезентативец со оваа награда. Двапати МВП беше Никола Карабатиќ (2008 и 2014 година), а првиот Французин кој ја доби оваа награда беше Џексон Ричардсон (2000 година).

На ова првенство Недим Ремили постигна 34 гола и имаше 53 асистенции, но не беше избран на својата позиција во идеалниот тим на првенството според изборот на експертите на ЕХФ и повеќе од 20.000 луѓе кои гласаа на апликацијата „Дом на ракометот“.

Најдобар среден бек е Германецот Јури Кнор, а неговиот соиграчи репрезентацијата, Андреас Волф е најдобра голман.

Французите во идеалниот тим го имаат само пикерот Лудовик Фабрегас, додека Данска има двајца претставници во најдобриот тим: десниот бек Матијас Гидсел и најдобриот одбранбен играч Магнус Саугструп.

Најдобар лев бек е Португалецот Мартим Кошта, најдобро лево крило е Швеѓанецот Хампус Ване, а најдобро десно крило Австриецот Роберт Вебер.

Scroll to Top