Top Sport

Зарков заминува од Еурофарм Пелистер 2, ќе биде тренер на Неа Јонија

Поранешниот македонски репрезентивец, Александар Зарков си замина од позицијата тренер на вториот тим на РК Еурофарм Пелистер и кариерата ќе ја продолжи во женскиот грчки клуб Неа Јонија, освојувач на купот на Грција.

„РК Еурофарм Пелистер 2 ја известува јавноста дека на истек на договорот ова лето клубот го напушта тренерот на екипата Александар Зарков. Заради интернационален предизвик Зарков се одлучи за нов почеток и нашиот клуб му посакува успеси и многу среќа.

Зарков е жива легенда на нашиот клуб, човек кој како играч освои шест титули шампион на Македонија, а беше дел од стручниот штаб и во седмата титула, освоена во сезоната 2022/23. Во последните неколку години беше дел од стручниот штаб Еурофарм Пелистер 2, а од февруари годинава ја презеде екипата како прв тренер по именувањето на Александар Јовиќ во Еурофарм Пелистер“, велат од Пелистер.

Фото: РК Еурофарм Пелистер

Scroll to Top