Top Sport

Зубчиќ не успеа да стигне до подиумот во последниот велеслалом во сезоната

Филип Зубчиќ не успеа да се пласира на подиумот во последниот велеслалом во сезоната, одржан на крајот од сезоната во Залбах. Второто возење Зубчиќ го дочека со четврто најдобро време од утринскиот дел од програмата, но во второто возење премногу бавно се спушти по целта за да го подобри својот пласман. Тој заврши осми. Изненадувачки победник на трката беше Швајцарецот Лоик Мелард.

Зубчиќ ја дочека саботата со два подиуми оваа сезона, и двата од трките во велеслалом. Во средината на декември минатата година го освои второто место во Алта Бадија, а само неколку дена подоцна беше трет во Аделбоден. Во трката во Залбах влезе како втор светски шампион во велеслалом и со надеж дека ќе може по трет пат да стигне до подиумот. На крајот е трет во генералниот пласман на оваа дисциплина.

Scroll to Top