Top Sport

Бањаја во фото-финиш го победи Бастијанини во Мизано за историска победа

Франческо Бањаја стана првиот возач на Дукати во историјата кој стигнал до четири победи во низа, откако во епската трка во Мизано во фото-финиш го совлада италијанскиот сонародник, Енеаа Бастијанини.

Џек Милер стартуваше од пол-позицијата првпат по четири години, за да ги остави зад себе Бастијанини и колегата од Дукати, Франческо Бањаја, додека зад нив имаше хаос – Бред Биндер го „закачи“ Жоан Зарко, кој пак се удри во Микеле Пиро и Пол Еспархаро.

Веќе во вториот круг во аут беше и лидерот Милер, а лошите вести за Дукати дојдоа и кога Марко Бецеки падна во истот круг. Напред, Бастијанини беше лидер, пред Бањаја да го помине во третиот круг, но да направи грешка и да дозволи Маверик Вињалес да го преземе водството. Сепак, Бањаја бргу во врати водството, за потоа и Бастијанини да го помине Вињалес за во интересен финиш, Бастијанини да успее да се доближи до Бањаја и на крајот да ја загуби трката за само 0.034 секунди.

Бидејќи светскиот шампион Фабио Квартараро беше само петти зад Лука Марини, иако остана лидер во генерален пласман со 211 поени, Бањаја сега заостанува само 30 поени.

Scroll to Top