Top Sport

Голема експлозија на 10 километри од Ф1 патеката во Џеда!

Додека Ф1 болидите го комплетираа првиот тренинг пред Саудиското ГП на патеката во Џеда, на десетина километри од патеката на пристаништето на Црвеното Море, се случил ракетен напад на складиште за нафта на „Арамко“, огромната нафтна компанија и еден од главните спонзори на Формула 1.

dobivaj vesti na viber

Ова доаѓа откако Хути бунтовниците од Јемен, против кои Саудиска Арабија со помош на САД подолго време е во воен конфликт, неколку пати со ракети го нападнаа градот Џеда во последните неколку недели.

Ф1 возачите го комплетираа првиот тренинг и засега нема информации за можно одложување или откажување на трката.

go88 bản web

https://sunwin.gg/

Scroll to Top