Top Sport

Нико Хилкенберг спектакуларно претекнат од Саинс во својот последен круг во Ф1 (видео)

Претекнувањето на Карлос Саинс Јуниор во Мекларен над Нико Хилкенберг во последниот круг од Абу Даби ГП трката не беше покажан на ТВ-преносот, но љубителите на Ф1 не смеат да го пропуштат.

Саинц мораше да го помине Реното на Хилкенберг (кој е без договор и најверојатно ја возеше последната Ф1 трка), за да стигне до 10. место и да го помине Пјер Гасли на шестото место во генерален пласман.

Откако немаше доволно место во првата ДРС-зона, вториот обид на 11-тата кривина беше негова последна шанса да направи нешто повеќе и тој успеа во тоа.

Scroll to Top