Top Sport

Розберг: Казната за Фетел е заслужена, наместо да „плаче“ да внимава како вози (видео)

Себастијан Фетел целосно ја заслужи казната која го чинеше победа на Канадското ГП, вели светскиот шампион од 2016 година, Нико Розберг, иако повеќе возачи и Ф1 критичари оценија дека стјуардите реагирале престрого.

Наместо тоа, Розберг го критикуваше својот сонародник Фетел, велејќи дека тој направил грешка и потоа „плачел“.

„Фетел врескаше: ’Имам прашина на гумите, немав контрола, каде да одев, не го видов…’. Океј, нека биде така. Но, Луис беше таму и правилото вели дека кога ќе излезеш од патеката, треба да се вратиш безбедно. За жал, тоа не беше така, и казната е заслужена“, вели Розберг, поранешниот колега на Хамилтон.

Розберг вели дека зборувал и со својот татко, светскиот шампион од 1982, Кеке Розберг, кој бил 60-40 за казна.

„Би сакал да кажам колку фантастичен е Себастијан, како по квалификациите, но не можам. Наместо да се жали на радиото кога знае дека одлуката не може да се смени, тој требаше да се концентрира. Тоа е слабост. Тој верува дека секогаш е во право и ги обвинува другите кога ќе ја загуби контролата. Тоа не беше убаво да се види“, вели Розберг.

Фетел: Стјуардите се „слепи“ (Видео)

Scroll to Top