Top Sport

Сезоната ќе започне во Австралија, ќе заврши во Абу Даби

ФИА го објави календарот за новата сезона во шампионатот на Формула 1. Сезоната 2019 ќе започне во Австрслија во март, а ќе заврши во ноември во Абу Даби.

Во календарот за 2019 година има 21 трка, а единствената измена се однесува на трките во Мексико и САД. Овие две трки ги заменија местата, така што во 2019 година прво ќе се вози Големата награда на Мексико, на 27.октомври, а потоа Големата награда на САД, на 3.ноември.

Сезоната ќе започне на 17.март на патеката „Алберт парк“ во Австралија, а ќе заврши на „Јас Марина“ во Абу Даби, на 1.декември.

Распоред на трките во Ф1 за 2019 година:

17.март: ГН на Астралија, патека „Алберт парк“
31.март: ГН на Бахреин, патека „Шахир“
14.април: ГН на Кина, патека Шангај
28.април: ГН на Азербејџан, патека Баку
12.мај: ГН на Шпанија, патека „Монтмело“
26.мај: ГН на Монако, патека Монте Карло
9.јуни: ГН на Канада, патека „Жил Вилнев“
23.јуни: ГН на Франција, патека „Пол Рикард“
30.јуни: ГН на Австрија, патека „Ред Бул ринг“
14.јули: ГН на Велика Британија, патека Силверстон
28.јули: ГН на Германија, патека „Хокенхајм“
4.август: ГН на Унгарија, патека „Хунгароринг“
1.септември: ГН на Белгија, патека Спа Франкошамп
8.септември: ГН на Италија, патека Монца
22.септември: ГН на Сингапур, патека „Марина Беј“
29.септември: ГН на Русија, патека Сочи
13.октомври: ГН на Јапонија, патека „Сузука“
27.октомври: ГН на Мексико, патека „Ерманос Родригес“
3.ноември: ГН на САД, патека Остин
17.ноември: ГН на Бразил, патека „Интерлагос“
1.декември: ГН на Абу Даби, патека „Јас Марина“

Шампионската титула кај возачите во 2019 ќе ја брани Луис Хамилтон, а кај конструкторите Мерцедес.

Scroll to Top