Top Sport

Домаќините славеле само петпати на отворањето на ЕУРО

Европското првенсто 2020 почнува утре со мечот Италија – Турција на римски „Олимпико“.

На досегашните 15 континентални шампионати на воведните мечеви домаќините извојувале само 5 победи.

Шпанија во 1964 година на „Сантијаго Бернабеу“ по продолженија славеше со 2-1 против Унгарија. Четири години подоцна Италија во Неапол го победи СССР со потфрлање паричка откако дуелот заврши 0-0.

Во 1984 година Франција во Париз со 1-0 славеше против Данска, а во 2000 година Белгија во Брисел со 2-1 славеше против Шведска.

Со истиот резултат Франција на последното ЕП беше подобра од Романија.

На првото ЕП во 1960 година настапиле само 4 селекции, а едно од најголемите изненадувања на европските шампионати го приреди Грција во 2004 година во Португалија.

На воведот во Порто Грците со 2-1 ги совладаа Португалците. Интересно е тоа што и во финалето се состанаа овие две селекции, и повторно нашиот јужен сосед славеше, овојпат со 1-0.

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD. Pop Team Epic Kinen Episode Full

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD. Attakai tte, Gohoubi da. Episode Full

WCOStream Watch anime online, English anime online HD. Watch Crying Freeman Episode 6

KissAnime Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCn-wVisZ_QovLJhWOhZaYHg/about

Scroll to Top