Top Sport

Ајакс го претстави наследникот на Ерик тен Хаг

Ерик Тен Хаг на крајот на сезоната го напушта Ајакс и го презема Манчестер Јунајтед. За разделба, тој освои уште една шампионска титула со клубот, а раководството се чини дека го најде и неговиот наследник.

dobivaj vesti na viber

Потрагата по нов шеф на стручниот штаб е завршена, бидејќи нов тренер на тимот од Амстердам ќе стане Алфред Шроудер. Тој е актуелен стратег на белгискиот Клуб Бриж, а претходно работеше како асистент во стручниот штаб на Барселона, додека на кормилото беше Роналд Куман.

Шроудер со Клуб Бриж моментно е во трка за шампионската титула во Белгија, а на крајот од сезоната треба да се пресели во Амстердам и да го преземе Ајакс.

„Ова е голема чест и задоволство ми е да ја прифатам понудата. Среќен сум што ќе се вратам во клубот каде работев една и пол година. Сакам да продолжиме традицијата за освојување трофеи, а навивачите да уживаат во убав фудбал. Се приклучувам штом ќе ја завршам сезоната во Клуб Бриж“, изјави новиот стратег.

Шроудер ја започна својата тренерска кариера во Витесе во 2009 година, каде што беше и асистент, како и во Твенте во следните пет години, пред да го преземе првиот тим во 2014 година. Работеше како асистент во стручниот штаб на Хофенхајм, како и во Ајакс каде му помагаше на Тен Хаг.

go88 play đăng nhập go88 down GO88 - Thiên Đường Giải Trí Online, Game Bài Online

sunwin nghia la gi ông chủ sunwin shaoxing sunwin import and export

Scroll to Top