Top Sport

Севилја има нов тренер

Франциско Хозе Гарсија Пимиента (49) е избран за нов шеф на стручниот штаб на Севилја, соопшти клубот од Андалузија. Пимиента потпиша едногодишен договор со опција соработката да биде продолжена.

Пимиента на „Рамон Санчез Писхуан“ доаѓа од Лас Палмас со кој раководеше последните две сезони. Тој на клупата ќе го замени Кике Санчез Флорес, со кого Севилј минатата сезона ја заврши на 14. место со 41 бод, осум повеќе од зоната за испаѓање.

Овој 49-годишен Каталонец кариерата ја започна во младинската школа на Барселона, потоа го предводеше вториот тим на Барса, а од 2022 година се пресели во Лас Палмас. Со тимот избори промоција во Примера, а во штотуку завршената сезона избори опстанок во лигата.

Како фудбалер започна во Барселона, ги помина сите возрасни категории во Ла Масија, а откако не доби шанса во првиот тим, играше за Екстремадура, Фигуерас, Л’Хоспиталет и Сант Андреа, каде на 29-годишна возраст ја заврши кариерата.

Scroll to Top