Top Sport

Астон вила со совршен старт, Фулам со три порази во низа

Астон вила го продолжи фантастичниот старт на сезоната во англискиот фудбал, победувајќи ги Фулам на „Крејвен котиџ“ со 3:0, што претставува трет пораз во три меча за новиот англиски премиерлигаш.

Џек Грилиш ги „начна“ Фулам уште во четвртата минута од мечот, за во 15-тата минута, да учествува во акцијата која се „прошета“ низ одбраната на домаќините за Конор Хурихејн да погоди за 2:0. Тајрон Мингс во 48. минута стави крај на било каква неизвесност околу победникот на дуелот.

Ова е четврта победа во низа за Вила, ако се сметаат двете победи во англискиот лига куп, додека Фулам има три порази во три меча од Премиер лигата и со 0-3 скор се на последното место заедно со Шефилд јунајтед.

Scroll to Top