Top Sport

Атлетико ќе го откупи договорот на Арамбари

Атлетико Мадрид се подготвени да ја платат откупната клаузула која во договорот со хетафе ја има Мауро Арамбари. Уругваецот е слободен за 25 милиони евра.

Арамбари има 24 години, а за неговите услуги покрај Атлетико биле заинтересирани Интер и Монако.

Сепак тој бил голем фан на Диего Симеоне, а од дете навивал за Атлетико и поради тоа и сакал кариерата да ја продолжи во Атлетико, тврди „Мундо Депортиво“.

Прашање дали евентуалниот трансфер на Арамбари значи дека Томас Парти ќе замине во Арсенал. „Тобџиите“ подолг период се заинтересирани за Парти, подготвени за да платата 50 милиони евра за него.

Арамбари сезонава има одиграно 31 натпревар за Хетафе.

Scroll to Top