Top Sport

Атлетико Мадрид ги осуди расистичките навреди кон Винисиус Жуниор

Раководството на шпанскиот гигант Атлетико Мадрид го осуди расистичкото однесување на дел од своите навивачи на дербито против Реал Мадрид насочено кон бразилскиот интернационалец Винисиус Жуниор. Група ултраси скандираа „Винисиус, ти си мајмун“, а видеоматеријалот може да му донесе на клубот сериозна санкција и затворање на стадионот на неколку натпревари, во зависност од исходот од истрагата на Ла Лига.

dobivaj vesti na viber

„Атлетико Мадрид е познат по тоа што е отворен и има простор за навивачи од различни националности, култури, раси и општествени класи. Ова не може да го наруши имиџот на илјадниците навивачи на Атлети кои го поддржуваат својот тим со страст и почит кон ривалите. Овие скандирања предизвикуваат гадење и огорченост. Нема да дозволиме неколку луѓе да се кријат зад нашите бои и да навредуваат на расистичка и хомофобна основа“, се вели во официјалното соопштение на Атлетико Мадрид.

Раководството уверува дека ќе го исфрли секој член на клубот кој учествуваше на овој настан. Шампионот Реал Мадрид го доби дербито против Атлетико Мадрид со 1:2.

Scroll to Top