Барселона го доби Вилјареал, Меси повторно се повреди! (видео)

Барселона со 2:1 го победи Вилјареал во шестото коло на Ла лига, за малку да ја врати довербата на сопствените навивачи по релативно лошиот старт на сезоната и поразот од 2:0 од Гранада во минатото коло.

На Каталонците како да им се брзаше, откако прво Антоан Гризман постигна гол во шестата минута за 1:0 водство, за Артур само девет минути подоцна да зголеми на 2:0. Меѓутоа, Вилјареал не се предаваше и ветеранот Санти Казорла со фантастичен гол намали на 2:1 во 44. минута од мечот.

Сепак, загриженост на „Ноу Камп“ секако имаше откако Лионел Меси на стартот на второто полувреме беше повлечен од игра со повреда на бутниот мускул.

Барса изддржа во второто полувреме за трета победа оваа сезона и скок на четвртото место со 10 поени, зад три тима со по 11 поени (Гранада, Атлетико Мадрид и Реал Мадрид).