Ветеранот Џиџи Буфон по синоќешниот натпревар со Милан во Купот на Италија дома се вратил со вреден сувенир. Буфон добил дрес од синот на поранешниот соиграч на голманот во репрезентацијата на Италија Паоло Малдини, Даниеле.

Паоло веќе долго време е пензионер, сега е спортски директор на Милан, додека 18 годишниот Даниеле неодамна дебитираше за сениорскиот тим на „црвено-црните“.

По мечот Буфон се шегувал дека често се среќава на теренот со синовите на поранешните соиграчи.

„Во својата колекција има дресови од Киеза и синот, Беа и синот, Тирам и синот, а сега и од Малдини и неговиот син. Ги чекам нивните внуци“, рекол легендарниот голман.