Манчестер сити се пласираше во четврт-финалето на англискиот ФА куп, откако никогаш полесно не стигнал до 2:0 победа на „Стемфорд бриџ“ за уште повеќе да го зголеми притисокот на тренерот на Челси, Маурицио Сари.

По одличниот старт на сезоната, „машината“ на Сари како да застана по катастрофалните 6:0 од Манчестер сити, а сега отиде уште една шанса за трофеј, оставајќи ги „сините“ во игра само за трофејот од Лига Европа.

Од друга страна, Јунајтед на Оле Гунар Солскјер се врати на победите по „шок-терапијата“ и поразот од 0:2 од Пари Сен-Жермен во Лигата на шампионите. Мечот беше решен во интересното прво полувреме во кое двата тима имаа свои шанси, но Јунајтед го имаа повторно инспирираниот Пол Погба.

Погба прво успеа совршено да го најде 1.82 сантиметри високиот Андер Ерера во 31. минута, кој со удар со глава успеа да го матира Кепа Аризабалага. Во финишот на полувремето, Погба се запиша во листата на стрелците исто така со удар со глава, по што победникот и патникот во четврт-финале беше одлучен.

Фото: ЕПА